güzel
yeni
Dede Korkut Yapbozu

Dede Korkut Yapbozu

Tuşlar:

fare
Dede Korkut Yapbozu oyunu oyna. Oğuz Türklerinin masalcı bilge dedesi Dedem Korkut Ata çizimli resmin yapbozunu birleştireceğiz.

Nasıl Oynanır;

Dede Korkut deyince akla ilk Dede Korkut Hikayeleri; tepegöz, deli dumrul hikayeleri gelir, onu masallardan biliriz. Türk tarihinde ise Dedem Korkut'un yeri ve kimlik özellikleri danışılan, bilen kimse, atalar sözünü yani zamanın ötesinde bir kişiyi tasvir etmektedir. Dede Korkut isminin ve destanlarının yaklaşık olarak 10. yy. dönemlerinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. Dede Korkut Destanlarında çocuklara başarılarına göre Dede Korkut isim verir ve adsız çocuklar böylece ad alırlarmış. Destanlarında zayıflık, korkaklık, ümitsizliğe yer vermemiştir, kahramanların kahramanlıkları anlatılır. Dede Korkut kitabı çok güzel sözler ve nasihatlarla doludur, bizde bunlardan bir tanesiyle sözümüzü bitirelim; "Daim geldiğince dursa devlet güzel, bildiğini unutmasa akıl güzel."

Oyun Türü;

Flash ile yapılmıştır. Oyunu oynayabilmeniz için Adobe Flash eklentisinin yüklü olması veya izin vermeniz gerekmektedir.

Oyunun Orijinal Adı;

Dede Korkut Puzzle

Oyunu Oyna

Aynı Tür Oyunlar