güzel
yeni
Fizik Denge

Fizik Denge

Tuşlar:

fare
Fizik Denge oyunu oyna. İki kollu teraziyi dengede tutacak ağırlığın ne olduğunu bul. Dengeyi sağla. Fizik eğitici oyun.

Nasıl Oynanır;

İki kollu terazi üzerinde denge kurmayı, matematik denklemlerinin eşitliğini sağlamayı, moment denge, manivela denge, vektör kuvvetler konularında öğrenmeye yardımcı olur. Oyunda terazi üzerindeki belirli paralel noktalara verilen ağırlıkları yerleştirerek terazinin dengede durması sağlanır. Terazinin her iki yanındaki paralel kuvvetlerin eşit olmasıyla denge sağlanabilir. Bu durumda ağırlık merkezide teraziyi alt kısımda tutan ayak olur. Eğer terazinin tek tarafına ağırlık koyarsak bu ağırlığın uyguladığı kuvvet ve uzaklığıyla doğru orantılı olarak uygulanan kuvvet yönünde moment(kuvvetin döndürme etkisi) uygular ve denge o yönde bozulur. Dengeyi sağlayabilmek için ters yönde aynı büyüklükte momentin olması gerekir. Momentin büyüklüğünü hesaplamak için; kullanılan ağırlık veya kuvvetin sabit noktaya yani terazinin ayağına uzaklığının çarpımıyla bulunur(Moment:M, kuvvet:F, uzaklık:d olsun M:Fxd ile bulunur). Burada dikkat edilmesi gereken kuvvet ve uzaklık rakamlarını kullanırken birimlerin karıştırılmamasıdır. Örneğin verilen iki kuvvetten biri 1kg diğer 100g olsun. Bunlar denge formülüne 1 ve 100 olarak yazılmaz; ikisini de aynı birime dönüştürerek ya da birbirinin kaç katı olduğu bulunarak işlem yapılır(100g=0,1kg gibi yazarız ya da 1kg=1000g olur. Katı olarak yazarsak 1kg 100 gramın 10 katıdır; denklemde 1kg yerine 10 100g yerine 1 yazarız. Aynı şekilde uzunluk kısmında da bu şekilde aynı birime çevirerek yaparız.). Aynı yönde birden fazla kuvvet uygulanırsa bileşke kuvvet yani toplam kuvvet hesaplanır. Oyunun oynanışına gelince; yapmamız gereken verilen süre dolmadan alt kısımda verilen ağırlıkları terazinin uygun yerlerine koymak olacak. Yanlış yere koyup dengeyi sağlayamadıysak süre dolmadan yerini değiştirebiliriz.

Oyun Türü;

Flash ile yapılmıştır. Oyunu oynayabilmeniz için Adobe Flash eklentisinin yüklü olması veya izin vermeniz gerekmektedir.

Oyunun Orijinal Adı;

Lever Physics

Oyunu Oyna

Aynı Tür Oyunlar